Złote skarby trackiego wodza

Złotą maskę, pierścień z tego samego kruszcu, srebrny ryton długości 30 cm w kształcie głowy łani i dwa złote kubki znalazł bułgarski archeolog Georgi Kitow.

Wszystkie te skarby pochodzą z grobowca trackiego wodza z IV w. p.n.e. leżącego niedaleko miasta Sliwen we wschodniej Bułgarii. Rejon ten jest nazywany Tracką Doliną Królów, gdyż znajduje się tam wiele kopców grobowych z czasów, gdy w Bułgarii mieszkali Trakowie (od około 4000 lat p.n.e. do III wieku n.e.).

Maska ma 23 centymetry średnicy. Przedstawia brodatego mężczyznę z dużym nosem i zamkniętymi oczami. Zdaniem archeologa maska najpewniej była przyczepiona do tarczy. Przepięknie wykonany pierścień również przedstawia brodacza. Jest na nim grecki napis „Zbawca Azji”. W grobowcu znajdowały się też hełm i pancerz oraz różne brązowe i gliniane naczynia

W 2004 r. Kitow znalazł inną złota maskę w starszym o około sto lat grobowcu, który odkrył niedaleko miejscowości Szipka w środkowej Bułgarii.

Na podstawie Focus i Novinite. Polecam
galerię zdjęć – na pierwszym widać maskę, na drugim pierścień, a na trzecim częściowo odkopany ryton. Brodacz, który pokazuje zabytki, to Kitow. Uwaga, podpis, który Onet dał pod zdjęciami dotyczy innego odkrycia w tym samym rejonie!

Od kilku lat bułgarscy archeolodzy ścigają się z rabusiami w odkopywaniu dawych grobowców. W efekcie ciekawe odkrycia pojawiają się kilka razy w roku (w ciągu ostatnich miesięcy były to m.in. sarkofag ze złotem, rydwan, złota i srebrna biżuteria oraz sztylet ze złota i platyny). Jednak taka szybka archeologia nie spełnia wszystkich naukowcyh standardów, co często zarzuca się np. Kitowowi. Z drugiej jednak strony lepiej by trackie skarby trafiały do muzeów niż w ręce rabusiów. Specjaliści szacują, że w Bułgarii jest około 10 tysięcy trackich kopców.

Przewspaniały tracki skarb, który w 1949 roku odkryli w Panagiuriszte robotnicy wydobywający glinę. Pochodzi on z IV-III w. p.n.e. Na pierwszym planie złoty ryton w kształcie głowy jelenia
Autor: Nenko Lazarow. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.07.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: