Wielkie badanie królewskich mumii

Ponad 40 królewskich mumii przejdzie dokładne badania w tomografie komputerowym oraz badania genetyczne – postanowił Zahi Hawass, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności.

Wszystko przez królewską mumię przypisywaną od XIX wieku Tutmozisowi I, która po wizycie w tomografie okazała się być mumią kogoś dużo młodszego od władcy i to w dodatku zabitego strzałą z łuku. Tutmozis zaś rozstał się ze światem w sposób naturalny mniej więcej w wieku 60 lat. Tym samym egiptolodzy zyskali dwie nowe zagadki do rozwiązania: gdzie jest mumia Tutmozisa i kim jest ów młodzieniaszek trafiony strzałą?

Zdaniem Hawassa jedyną królewską mumią, której identyfikacja nie budzi obecnie wątpliwości jest mumia Tutanchamona, gdyż Howard Carter odkrył ją w zapieczętowanym sarkofagu. Wiele innych było przenoszonych przez kapłanów, którzy 3000 lat temu próbowali uchronić złożone w Dolinie Królów szczątki faraonów przed rabusiami. Najwięcej takich przeniesionych mumii znaleziono w 1881 roku w skrytce królewskiej w Deir el-Bahari. Wśród nich była mumia przypisana Tutmozisowi I. Podczas przenoszenia kapłani narobili dość dużo bałaganu, np. wkładali mumie do trumien innych osób. Dlatego często egiptolodzy mają kłopoty z przypisaniem ich konkretnym osobom. Nie brakuje też mumii, których nie udało się dotąd zidentyfikować.

Zdjęcie twarzy Setiego I, które zrobił w 1889 roku Emil Brugsch. Doskonale zachowane szczątki tego władcy również leżały w skrytce w Deir el-Bahari

Nowoczesny tomograf komputerowy pozwala wirtualnie zajrzeć pod bandaże mumii bez jej uszkadzania. To dzięki takim prześwietleniom naukowcy ustalili przyczynę śmierci Tutanchamona oraz zidentyfikowali mumię królowej Hatszepsut, córki Tutmozisa I. Niedawno prześwietlili niezidentyfikowaną mumię odkrytą sto lat temu w grobowcu KV 55, która może należeć do słynnego Echnatona. Prześwietlenie wykazało wielkie podobieństwo anatomiczne do Tutanchamona, który mógł być synem Echnatona. Jednak pewna identyfikacja nie jest możliwa, gdyż mumia może również należeć do następcy Echnatona Semenchkare. Był on bratem lub synem Echnatona, a więc również bliskim krewniakiem Tutanchamona.

Muzeum w Kairze od dwóch lat ma własny tomograf komputerowy, a w tym roku dorobiło się laboratorium genetycznego.

Na podstawie Reuters/IOL.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.07.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: