Najstarsza wytwórnia wina we Francji

Znaleźliśmy najstarszą winiarnię we Francji – ogłosili archeolodzy, którzy badali ruiny na przedmieściach Clermont l’Herault w Langwedocji-Rousillon. Powstała ona w 10 roku n.e. Naukowcy znaleźli miejsca, w których stały ogromne naczynia mogące pomieścić nawet 1800 litrów wina, a także kanały, którymi płynęła woda zapewniająca stałą temperaturę szlachetnego trunku.

Wokół pozostałości starożytnej wytwórni wina wciąż rosną winorośla. Archeolodzy odkryli też pozostałości willi z basenem. Znalezione inskrypcje ujawniły, że właścicielem winiarni był Quintus Iulius Primus, który prawdopdoobnie pochodził z południowej Italii.

Rzymianie pojawili się w tej części Galii w 118 roku p.n.e. Zakładane przez nich winnice dostarczały napój zarówno do Italii, jak i galijskim plemionom.

Na podstawie decanter.com.

Znaleziona wytwórnia z pewnością nie jest pierwszą jaka istniała na ziemiach dzisiejszej Francji. W komentarzach pod tekstem Thomas Pellechia, autor książki „Wine, The 8,000-Year-Old Story of the Wine Trade” napisał, że wino sprowadzili do południowej Galii Grecy już około 400 roku p.n.e.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.07.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s