Prehistoryczni mieszkańcy Indii przetrwali wulkaniczną zimę sprzed 74 000 lat

Około 74 tysięce lat temu potężna eksplozja rozerwała wulkan Toba na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Ogromne ilości pyłu i gazów dostały się do atmosfery zasłaniając Słońce, co zapoczątkowało trwająca sześć lat wulkaniczną zimę. Przez kilkaset kolejnych lat średnia temperatura na Ziemi spadła o 3-5 stopni Celsjusza. Opadające na ziemię pyły pokryły ogromne obszary – dotarły nawet na Grenlandię.

Zdaniem specjalistów erupcja wulkanu Toba była największym wybuchem wulkanicznym w ciągu ostatnich dwóch milionów lat. Szacuje się, że erupocja wyrzuciła około 2800-3000 kilometrów sześciennych popiołów i magmy. Dla porównania wulkan św. Helena w USA wyrzucił w 1980 roku tylko kilometr sześcienny materiałów. W miejscu wulkanu Toba powstało długie na sto kilometrów największe na świecie jezioro wulkaniczne, którego głębokość w niektórych miejscach wynosi 450 metrów.

Zdjęcie satelitarne Sumatry.
Na samym środku wyspy widać ogromne jezioro wulkaniczne Toba

Gdy genetycy badali nasze DNA, chcąc odtworzyć historię Homo sapiens, wykryli, że około 70 tysięcy lat temu populacja naszych przodków nagle skurczyła się do niecałych 10 tysięcy osobników. Powiązano to właśnie z wywołaną przez erupcję Toby wulkaniczną zimą. Wiemy też, że skutki erupcji dotknęły neandertalczyków, gdyż wycofali się wówczas z północnej Europy.

Naukowcy z kilku krajów, kórymi kieruje antropolog Michael Petraglia, nie zdziwili się więc, gdy w Dżwalapuram w Indiach dokopali się do grubej na 2,5 metra warstwy popiołów pochodzącej z tej erupcji. Zaskoczeniem dla nich było to, że zarówno nad warstwą, jak i pod nią, znaleźli takie same kamienne narzędzia. Oznacza to, że ludzie, którzy żyli w Indiach przetrwali wulkaniczną zimę.

Zdaniem Petragliego i jego współpracowników mogli to być Homo sapiens. Naukowcy uważają, że świadczy o tym ogromne podobieństwo narzędzi z Indii do znajdowanych w Afryce wyrobów naszego gatunku.

Jest to twierdzenie dość odważne, gdyż powszechnie przyjmuje się, że Homo sapiens opuścili Afrykę dopiero 60-50 tysięcy lat temu, a więc długo po eksplozji wulkanu Toba. Z tego też powodu wielu naukowców odrzuca sugestię zespołu Petragliego. Podkreślają, że same narzędzia nie wystarczają do określenia kim byli ich twórcy, gdyż np. rozróżnienie wyrobów Homo sapiens od dzieł neandertalczyków jest często bardzo trudne.

Wyniki prac zespołu Petragliego opublikował magazyn Science. O odkryciu napisały również National Geographic i Nature.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 7.07.2007.

Jedna odpowiedź to “Prehistoryczni mieszkańcy Indii przetrwali wulkaniczną zimę sprzed 74 000 lat”

  1. […] więcej wyłomów pojawiło się w ostatnich latach. W 2007 r. grupa badaczy zaprezentowała wyniki badań w Dżwalapuram w Indiach, gdzie odkryli narzędzia kamienne sprzed ponad 74 tys., które ich zdaniem wykonali Homo […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: