Królewski skarb odkryto w Grecji

300 obrazów i 200 innych zabytków odkryli archeolodzy, którzy badają byłą wiejską rezydencję królów Grecji w Tatoi, 25 kilometrów na północny-zachód od Aten. Przez cztery dekady ta ogromna kolekcja leżała w skrzyniach schowanych w stajniach i w piwnicy głównego budynku posiadłości. Ukryto ją, gdy wojskowa junta obaliła w Grecji monarchię.

– To prawdziwe polowanie na skarby. Obecnie wyjmujemy te wspaniałości ze skrzyń poukładanych w bezładne sterty – opowiadał AFP nadzorujący prace Nikos Minos. Wśród odnalezionych przedmiotów są m.in. antyczny hełm z brązu, szklana fiolka z perfumami z czasów rzymskich oraz ceramiczne figurki i naczynia, w tym mający 2700 lat dzban z malunkiem jeźdźca. Kolekcja obrazów to głównie płótna greckich artystów z XIX wieku, ale są też XVIII-wieczne obrazy z Francji i Wenecji, a także ikony. Naukowcy liczą na odkrycie kolejnych przedmiotów z królewskiej kolekcji.

Zespół archeologów i konserwatorów pracuje w zrujnowanej XIX-wiecznej rezydencji od trzech miesięcy. Od 1967 nie była ona używana, a przez lata jej status prawny był niepewny. W końcu w 2002 roku rodzina królewska wywalczyła odszkodowanie za mienie zostawione w Grecji. Teraz władze chcą przekształcić posiadłość w park i zorganizować w niej muzeum. Nie nastapi to jednak szybko. Remont w mającej 4700 hektarów powierzchni i 37 budynków rezydencji potrwa co najmniej pięć lat.

Na podstawie France 24. Dali trzy zdjęcia.

Krótkie wieści o polskich odkryciach

Poznańscy archeolodzy odkryli resztki średniowiecznego mostu na Ostrowie Tumskim. Podejrzewają, że powstał za panowania Mieszka I. Czy mają rację, rozstrzygną badania dendrochronologiczne.

Polscy archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. Ewy Wipszyckiej-Bravo odkryli za pomocą zdjęć lotniczych co najmniej sześć wczesnochrześcijańskich kościołów w Ptolemais, antycznym mieście leżącym na terenie dzisiejszej Libii. Wiosną przyszłego roku zamierzają odkopać jeden z nich – wyjątkową bazylikę z umieszczonym na zewnątrz baptysterium. O Ptolemais pisałem kilka miesięcy temu przy okazji odkrycia skarbu rzymskich monet.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 16.06.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s