Wielki dinozaur z piórami, szybująca jaszczurka i wieloryb z XIX wieku

Miał 8 metrów długości, 3,5 metra wysokości, ważył 1400 kilogramów, miał pióra, dziób i 70 milionów lat temu biegał po terytorium dzisiejszych Chin. Szczątki tego przedziwnego zwierzęcia wykopali niedawno chińscy naukowcy w północnej części kraju. Znalazcy uznali go za dinozaura, ale równie dobrze mogli zaliczyć go do ptaków. Byłby wtedy największym znanym nam przedstawicielem tych zwierząt.

Gigantoraptor erlianensis, bo tak Chińczycy nazwali swoje odkrycie, jest jednym z dowodów na to, że Maciej Giertych w swoim pamiętnym wykładzie miał trochę racji. Pewna grupa dinozaurów rzeczywiście dożyła pojawienia się człowieka. Co więcej, ona wciąż żyje i ma się nienajgorzej. Mowa oczywiście o ptakach.

Więcej o Gigantoraptorze przeczytacie w Gazecie Wyborczej. National Geographic przygotował krótką galerię.

Gigantoraptor nie latał, choć wyglądał jak ptak. Za to żyjący jakieś 150 milionów lat wcześniej inny gad, Mecistotrachelos apeoros, wyglądał jak jaszczurka, ale za to latał. No, ściśle powiedziawszy – szybował. O odkrytej w Ameryce Północnej kolejnej szybującej jaszczurce poinformowali właśnie naukowcy w Journal of Vertebrate Paleontology. Pierwsze jej szczątki odkryto już w 1994 roku, ale naukowcy mieli poważne problemy z ustaleniem co to za zwierzę, gdyż skamieniałości były w bardzo złym stanie. Dopiero znalezienie drugiego, również nienajlepszego okazu, połączone z zastosowaniem tomografu komputerowego pozwoliło lepiej poznać zwierzę. Miało około 10-11 centymetrów długości, biegało głównie po drzewach, a także szybowało między nimi dzięki błonom rozpiętym na wystających żebrach.

Więcej o tym gadzie przeczytacie w National Geographic (mają też rysunek). O kilku szybujących zwierzakach pisałem przy okazji odkrycia innej jaszczurki posiadającej tą rzadką umiejętność. Polecam też notkę o szybującym ssaku z epoki dinozaurów.

W maju Inuici z Alaski upolowali wieloryba i znaleźli tkwiące w nim kawałki dziwnego harpuna. Zaintrygowani znaleziskiem pokazali je specjalistom. Ci orzekli właśnie, że harpun pochodzi z końca XIX wieku i tkwił w pływającym ssaku od około 1890 roku. To niepodważalny dowód na to, że wieloryby potrafią żyć grubo ponad sto lat. Szkoda, że nie my…

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.06.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: