Prehistoryczne szympansy używały kamieni

Kamienie, którymi szympansy 4300 lat temu rozbijały skorupy orzechów, znalazł w lasach Wybrzeża Kości Słoniowej dr Julio Mercader z uniwersytetu w Calgary. To pierwszy dowód, że nasi najbliżsi żyjący krewniacy używali przedmiotów w tak zamierzchłych czasach. – Przywykliśmy myśleć, że kultura i przede wszystkim technologia są wyłączną domeną ludzi, ale to nie jest prawda – mówi kanadyjski naukowiec.

Szympansie „dziadki do orzechów” sprzed 4300 lat
Photo illustration courtesy University of Calgary

Zdaniem Mercadera i jego współpracowników nie ma wątpliwości, że kamieni używały szympansy i że służyły one do rozbijania orzechów. Świadczą o tym głównie znalezione na nich resztki skrobi z kilku rodzajów orzechów, których ludzie nie jedzą, a które zajmują ważne miejsce w szympansiej diecie.

Znalezisko zwiększa prawdopodobieństwo, że używanie przedmiotów odziedziczyliśmy razem z szympansami po wspólnym przodku, albo że szympansy samodzielnie opracowały technikę rozłupywania orzechów. Naukowcy twierdzą bowiem, że małpy sprzed 4300 lat raczej nie mogły nauczyć się tego od ludzi, gdyż w tym czasie nie żyli oni w rejonie, w którym znaleziono kamienie. – Kultura materialna szympansów ma długą prehistorię, której korzenie zaczynamy dopiero odkrywać – piszą naukowcy w artykule opublikowanym w PNAS.

Na podstawie EurekAlert. Polecam film pokazujący użycie „dziadka do orzechów” przez współczesnego szympansa, tekst dr. Marcina Ryszkiewicza oraz artykuł w „Archaeology” o małpiej kulturze.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.02.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: