50 000 zabytków odkryto dzięki budowie muzeum

Podczas badań związanych z budową nowego muzeum w pobliżu Akropolu w Atenach greccy archeolodzy znaleźli aż 50 tysięcy zabytkowych przedmiotów. Były to największe wykopaliska w granicach antycznych Aten, jakie dotąd przeprowadzono.

Pomysł zbudowania muzeum w pobliżu Akropolu spotkał się z krytyką, właśnie ze względu na archeologiczne bogactwo, jakiego spodziewano się po miejscu gęsto zamieszkanym od V wieku p.n.e. do XII wieku n.e. Zdaniem krytyków inwestycja miała zagrozić skrywanym przez ziemię skarbom. Jednak to właśnie dzięki budowie muzeum archeolodzy mieli okazję odsłonić pozostałości willi, warsztatów, łaźni, cystern i systemu kanalizacyjnego (zdjęcie). Ich zdaniem obecne wykopaliska ujawniły więcej o ewolucji Aten, niż inne dotychczasowe badania.

– Dowiedzieliśmy się, że przez te wszystkie epoki mieszkańcami badanego rejonu byli bogaci ludzie, którzy mieli środki na komfortowe życie – powiedziała dziennikowi „Guardian” archeolog Stamatia Eleftheratou. Najciekawsze spośród tysięcy przedmiotów to bardzo wierne popiersie Arystotelesa oraz posąg Zeusa Heliopolites (czyli Zeusa czczonego w Heliopolis, dzisiejszym Baalbek w Libanie).

W niektórych miejscach podłoga muzeum będzie zrobiona ze szkła, by zwiedzający mogli zobaczyć antyczne ruiny odkryte podczas budowy. Muzeum ma być ukończone w pierwszym kwartale tego roku i wyglądać tak. Grecy liczą, że kiedyś trafią do niego marmury z Partenonu, które są w British Museum.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.01.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: