Piramidy w Gizie budowano z użyciem betonu?

Część piramidy faraona Cheopsa została zbudowana z betonowych bloków – podejrzewają Michel B. Barsoum, doktor inżynierii materiałowej z Uniwersytetu Drexel w Filadelfii i Gilles Hug z Office National d’Etudes et de Recherches Aérospatiales (ONERA, francuski odpowiednik NASA). Ich badania wykazały, że część próbek pobranych z piramidy miała proporcje minerałów, które nie występują w żadnym znanym złożu wapienia. Z geochemicznej mieszanki wapna, piasku i gliny naukowcy wywnioskowali, że najpewniej jest to beton. Wyniki badań opublikowali w grudniowym wydaniu „The Journal of the American Ceramic Society”.

Zdaniem Barsouma i Huga zastosowanie betonu pozwala częściowo wyjaśnić jak Egipcjanie byli w stanie ukończyć tak gigantyczne budowle. Wylewany beton miał zastąpić bloki wykute w wapieniu głównie w górnych warstwach budowli, gdzie dostarczenie kamiennych bloków było bardzo trudne (infografika).

Zahi Hawass, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, podszedł bardzo sceptycznie do wyników badań. Zwrócił uwagę na to, że w naszych czasach piramidy były wiele razy naprawiane za pomocą betonu.

Więcej na ten temat przeczytacie w The New York Times (konieczna bezpłatna rejestracja) i w The Times.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.12.2006.

Komentarze 4 to “Piramidy w Gizie budowano z użyciem betonu?”

  1. Zahi Hawass ma rację …

  2. Tu jest oficjalna strona Zahi Hawassa

    http://www.guardians.net/hawass/discoveries-main.htm

  3. Oj joj joj,Zahi Hawass arabski Indiana ,tak co do reklamowania swojej facjaty to jest mistrzem jak również od przekrętów,a swoją drogą z jakiej racji ten gościu tak się szarogęsi w Gizie skoro jest to dziedzictwo światowej kultury i nie jest jego własnością.Dla przypomnienia dzisiejsi mieszkańcy Egiptu nie mają nic wspólnego z egipcjanami którzy zamieszkiwali te tereny przed tysiącami lat,obecnie ludność Egiptu to arabowie,dzięki nim właśnie toczy się spór i domniemania o czas i sposób budowy W.P.,gdyby nie ich destrukcyjne działania w XIV w nie było by problemów z odczytaniem wszystkiego bo było to zapisane na płytach którymi była obłożona piramida a które zostały rozgrabione i użyte do budowy Kairu.

  4. Popieram.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: