Kanaanejski cmentarz odkryto w Jerozolimie

Cmentarz używany w latach 2200-1600 p.n.e. odkryli robotnicy kopiący fundamenty pod nowe apartamentowce. Archeologów poinformowali już w lipcu, ale dopiero ostatni tydzień przyniósł cenne znaleziska.

W wykutych głęboko w skale około 50 grobowcach archeolodzy oprócz szczątków pochowanych tam ludzi znaleźli m.in. broń i narzędzia z brązu, ceramiczne naczynia, biżuterię oraz kości zwierząt, najpewniej złożonych w ofierze.

Grobowce, do których prowadziły pionowe szyby, powstały w latach 2200-2000 p.n.e., ale w XVII stuleciu p.n.e. zostały odkopane i ponownie użyte. Dlatego większość znalezionych w nich artefaktów pochodzi z tego wieku.

Cmentarza używali mieszkańcy pobliskiej wioski odkrytej przez archeologów wiele lat temu. Należeli oni do jednego z kanaanejskich plemion, które zamieszkiwały Palestynę przed przybyciem do niej Izraelitów około 1200 roku p.n.e.

To dość rzadkie odkrycie pozwoli archeologom lepiej poznać życie kanaanejskich rolników. Sam cmentarz zostanie jednak zniszczony podczas budowy apartamentowców. Naukowcom pozostaną tylko znalezione w grobowcach artefakty.

Na podstawie The Jerusalem Post.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.11.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: