Skarb Wikingów znaleziono na Gotlandii

Dwaj bracia natrafili na szwedzkiej wyspie Gotlandia na wikiński skarb składający się z 1100 srebrnych monet i kilku bransolet o łącznej wadze trzech kilogramów. To nagroda od losu za pomaganie sąsiadowi w ogródku. – Przypadkiem natknąłem się się na arabską monetę mającą 1100 lat – opowiadał agencji informacyjnej TT jeden z braci, student historii. Bracia zaczęli przekopywać w tym miejscu ziemię i odkryli około 100 monet. Resztę wykopali powiadomieni przez nich archeolodzy.

Gotlandia słynie z licznych wikińskich skarbów. Dotąd odkryto ich ponad 700. W 1997 roku pewien szczęściarz znalazł monety i biżuterię o łącznej masie 65 kilogramów srebra i 20 kilogramów brązu. Za odkrycie tego największego na świecie skarbu Wikingów dostał od władz nagrodę w wysokości 2,1 miliona koron (po dzisiejszym kursie blisko 900 tysięcy złotych). Ile dostaną bracia na razie nie wiadomo.

Na podstawie The Local i Yahoo!/AFP.

Historycy nie wiedzą dlaczego akurat na Gotlandii jest tak wiele skarbów z epoki Wikingów. Wśród monet przeważają arabskie, niemieckie i angielskie. Choć położenie wyspy na środku Bałtyku sugeruje, że mogła mieć duże znaczenie handlowe, to nie ma dowodów na szerokie kontakty jej kupców we wczesnym średniowieczu. Możliwe więc, że skarby są pirackimi łupami. Arabskie monety korsarze z Gotlandii mogli na przykład zabrać wikińskim kupcom, którzy docierali na Bliski Wschód ruskimi rzekami.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 31.10.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s