Potomek neandertalczyka i homo sapiens?

Przebadanie szczątków prehistorycznego człowieka, które znaleziono w Rumunii w 1952 roku, przyniosło sensację. Czaszka, żuchwa i łopatka sprzed 30 tysięcy lat mają zarówno cechy homo sapiens (człowieka współczesnego) jak i neandertalczyka.

Odkryte w jaskini Pestera Muierii (Wielkiej Matki) w południowo-zachodniej Rumunii kości już w chwili znalezienia zadziwiły rumuńskich naukowców. Nie wiedzieli jak je sklasyfikować i nie umieścili ich w spisie odkrytych prehistorycznych szczątków. Dlatego przez lata świat nauki nie miał o nich pojęcia. Dopiero niedawno kości ponownie odkryto i przebadano. Wyniki badań opublikowało właśnie czasopismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że czaszka, żuchwa i łopatka należały do tego samego osobnika. Zdaniem autorów artykułu w „PNAS” kości są dowodem, że neandertalczyk i homo sapiens współżyli ze sobą i mieli potomstwo.

Pierwszy raz takie poglądy stały sie popularne, gdy w 1998 roku odkryto w Portugalii mające 24 500 lat szczątki chłopca, który miał cechy obu gatunków. Jednak później hipoteza o współżyciu straciła wielu zwolenników, gdyż badania genetyczne kilka razy wykazały, że w naszych genach nie ma w ogóle, bądź jest bardzo mało śladów po neandertalczykach.

Neandertalczycy najpewniej wykształcili się w Europie z homo erectus około 300-200 tysięcy lat temu. Mieli grubsze kości od homo sapiens i bardziej prymitywną budowę (np. charakterystyczne dla praludzi wydatne wały nadoczodołowe), ale wielkością mózgu nam nie ustępowali. Opanowali całą Europę. Dotarli także na Bliski Wschód. Tam zetknęli się z pochodzącymi z Afryki homo sapiens, którzy następnie około 40 tysięcy lat temu wkroczyli do Europy. Najpóźniej 16 tysięcy lat po tym zdarzeniu neandertalczycy całkowicie zniknęli.

Powody ich zniknięcia, to jedna z największych tajemnic prehistorii. Od dawna próbuje się ją wyjaśnić tym, że neandertalczycy nie podołali zmianom klimatycznym, albo konkurencji ze strony homo sapiens, którzy mieli lepsze narzędzia i byli inteligentniejsi. Jednak zdaniem części naukowców neandertalczycy, choć trochę prymitywniejsi, byli równie dobrze przystosowani do życia jak homo sapiens.

Szczątki z Portugalii i Rumunii nasuwają inne wyjaśnienie tej tajemnicy. Neandertalczycy mogli zniknąć, bo wymieszali się z homo sapiens. Oba gatunki współżyjąc ze sobą mogły zlać się w jeden, w którym najwyraźniej przeważyły geny homo sapiens i dlatego nie możemy teraz znaleźć neandertalskich śladów w naszym genomie. Naukowcy spekulują też, że potomkowie neandertalczyków i homo sapiens mogli być bezpłodni i dlatego geny naszego kuzyna zniknęły.

Na podstawie National Geographic, BBC i Rzeczpospolitej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 31.10.2006.

Komentarzy 5 to “Potomek neandertalczyka i homo sapiens?”

  1. „Neandertalczycy mogli zniknąć, bo wymieszali się z homo sapiens. Oba gatunki współżyjąc ze sobą mogły zlać się w jeden, w którym najwyraźniej przeważyły geny homo sapiens i dlatego nie możemy teraz znaleźć neandertalskich śladów w naszym genomie”

    To wcale nie byłoby takie głupie. Choć wydaje się mało prawdopodobne. Być może część neandertalczyków została przyjęta do wspólnoty h.s. i dzięki temu przetrwali. Prędzej stawiałabym na przegraną w kwestii zajmowanego terytowrium.A może byli nieodporni na jakiegoś wirusa, przez co śmiertleność była wyższa i przez co ich liczebność nie powiększała się? Czytajać wpisy z taga „neandertalczycy” (część już znałam wcześniej) dochodzę do wniosku,że pomimo wielu odkryć nadal poruszamy się we mgle domysłów. Po prostu za mało mamy danych na ten temat by ferować wyroki.

  2. Nie wykluczone.

  3. Chociaż badania genetyczne pokazują brak neandertalskich genów u współcześnie żyjących ludzi, to jednak istnieje teoretyczna możliwość, że kilkadziesiąt tysięcy lat temu dochodziło do sporadycznego krzyżowania się obu gatunków. Cała „sztuczka” w tym, że linie rodowe potomków takich mieszańców mogły nie dotrwać do współczesności.

  4. Gdzieś czytałem, że mamy 99,6 procenta genów podobne szympansom. Czy np. 0,02 procenta, z ogólnej puli genów, podobnych neandertalskim to dużo?

  5. @Telesfor

    nie 99,6% ale 94%. Poprzednie szacunki były zawyżone.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s