Ichtiozaur odkryty pod stołem pingpongowym

Zazwyczaj by znaleźć nowy gatunek pradawnego gada trzeba spędzić wiele czasu w terenie badając skały sprzed milionów lat. Kanadyjscy naukowcy z uniwersytetu w Edmonton odkryli nowego ichtiozaura nie ruszając się ze swojej pracowni. Wystarczyło, że wzięli się za porządki.

Gdy wynieśli stary stół do ping-ponga zobaczyli, że w stojących pod nim kartonach są skamieniałe szczątki nieznanego dotąd morskiego gada sprzed około 100 milionów lat. Zostały one znalezione w 1971 roku w północnej Kanadzie, ale przez lata nikt nie zainteresował się zawartością leżących pod stołem kartonów.

Ichtiozaury to rząd morskich gadów. Pojawiły się około 250 milionów lat temu (20 milionów lat przed dinozaurami), a wymarły 90 milionów lat temu, czyli 25 milionów lat przed zagładą dinozaurów. Przypominały dzisiejsze ryby. Miały zazwyczaj od 1 do 20 metrów długości. Ich cechą charakterystyczną były ogromne oczy. Młode ichtiozaury przychodziły na świat nie w jajach jak dinozaury, ale żywe, tak jak u ssaków.

Leżące pod stołem szczątki należały do dwóch dorosłych i dwóch młodych osobników. Największy z nich miał jakieś 5-6 metrów długości. W jednym z dorosłych osobników naukowcy znaleźli dwa embriony. Są o 80 milionów lat młodsze od najmłodszych znanych dotychczas embrionów ichtiozaura.

Nowy gatunek ichtiozaura naukowcy z Edmonton nazwali Maiaspondylus lindoei. O odkryciu poinformowali we wrześniowym wydaniu magazynu Palaeontology.

Na podstawie National Geographic.

Ichtiozaury nieokreślonego gatunku. Rysunek Heinricha Hardera z 1916 roku

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.10.2006.

Komentarze 2 to “Ichtiozaur odkryty pod stołem pingpongowym”

  1. Ichtiozaury porównuje się raczej nie z rybami, ale z delfinami, ponieważ musiały wypływać na powierzchnię dla zaczerpnięcia oddechu. Trudno jest określić ich pokrewieństwa, nie znaleziono jeszcze żadnej formy przejściowej od innej grupy gadów (przynajmniej nie słyszałem o tym), pojawiły się od razu wyspecjalizowane, ich ewolucja polegała głównie na zwiększaniu wymiarów, oraz na drobniejszych zmianach anatomicznych, np. powiększenie oczu u form głęboko nurkujących, zmiany kształtu zębów, jako dostosowanie do różnego rodzaju pożywienia.

  2. Ichtiozaury nieokreślonego gatunku. Rysunek Heinricha Hardera z 1916 roku -to nie jest rysunek obrazek lub ilustracja

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s