Archeopteryks miał cztery skrzydła

Archaeopteryks szybował z drzewa na drzewo używając czterech upierzonych kończyn – uważa doktorant Nick Longrich z uniwersytetu w Calgary.

Archaeopteryx lithographica to najstarszy znany przodek ptaków. Żył około 150 mln lat temu. Miał ogon, czaszkę i zęby gada, ale też typowe dla ptaków pióra i przednie kończyny przekształcone w skrzydła. Naukowcy już wcześniej wiedzieli, że w odróżnieniu od współczesnych ptaków miał pióra także na tylnych kończynach, ale uważali, że tworzyły one tylko warstwę izolującą przed chłodem bądź były ozdobą.

Longrich zaczął podejrzewać, że pióra przy nogach mogły być czymś więcej, gdy zobaczył odkryte w 2002 roku w Chinach skamieniałości Microraptora gui, dinozaura, który szybował z drzew dzięki czterem upierzonym kończynom. Przebadał dokładnie przechowywane w Berlinie skamieniałe szczątki archeopteryksa znalezione w Bawarii w 1877 roku, na których doskonale widać odciśnięte w skale ślady piór. Stwierdził, że długie pióra na tylnych kończynach mają wyraźne właściwości aerodynamiczne. Wcześniej naukowcy nie zwrócili na to uwagi, bo wiele lat temu ślady piór przy nogach berlińskiego archeopteryksa zostały skute, by lepiej widać było kości. Kanadyjczyk przyjrzał się jednak starym zdjęciom praptaka.

Longrich atakuje pogląd wielu naukowców, że ptaki pochodzą od szybko biegających dinozaurów, które nauczyły się wzbijać. Jego zdaniem przodkami ptaków były dinozaury żyjące na drzewach (np. Microraptor gui), które tak jak niektóre współczesne wiewiórki, szybowały z drzewa na drzewo.

Tutaj możecie przeczytać artykuł Longricha i obejrzeć kilka rysunków czteroskrzydłego Archeopteryksa. Jak widać tylne skrzydła były malutkie i zapewne nie dawały praptakom wielkich korzyści. Nie dziwi więc, że w toku ewolucji uległy całkowitej redukcji. O odkryciu Kanadyjczyk napisał też w magazynie Paleobiology.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.09.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: