Rzymska mozaika z iluzjonistycznym portretem

Niezwykłą mozaikę znaleziono w maju w miejscowości Pomezia 20 kilometrów na południe od Rzymu. Jej głównym elementem jest portret boga Bachusa z dwoma twarzami. Patrząc z jednej strony widzimy dość smutnego łysego starca z brodą. Patrząc na twarz z drugiej strony widzimy dużo młodszą osobę bez brody.

Mozaika zdobiła niegdyś podłogę rzymskiej willi i pochodzi z III wieku n.e. Bachus był bogiem wina i odradzającej się natury. Naukowcy rozpoznali go dzięki umieszczonym na mozaice charakterystycznym dla jego kultu przedmiotom: pucharze zwanym skyphos, grzechotce (sistrum) oraz różdzce (thyrsus). Portrety tego boga były dość powszechne w rzymskich jadalniach.

Dzięki zastosowaniu iluzji zarówno osoba wchodząca do jadalni willi w Pomezia, jak i siedząca przy stole, widziały twarz od przodu, choć były po dwóch różnych stronach portretu. Mozaika niestety została dość mocno uszkodzona przez ogień.

Na podstawie Minerva Magazine. Koniecznie tam wejdźcie, by zobaczyć zdjęcie mozaiki. Iluzjonistyczny portret jest na środku.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 17.09.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: