Ramzes II powędrował

Przez 10 godzin 125-tonowy posąg Ramzesa II wędrował majestatycznie ulicami Kairu konwojowany przez 1500 żołnierzy i policjantów. Egipcjanie zabrali go z Placu Ramzesa w centrum miasta, gdzie szkodziły mu spaliny i wstrząsy wywoływane przez pociągi metra.

W centrum Kairu mająca 3200 lat rzeźba pojawiła się na początku lat 50. Trafiła tam ze świątyni w Memfis. Od dzisiaj będzie stała w pobliżu słynnych piramid w Gizie, w miejscu gdzie egipskie władze budują nowe muzeum, w którym będą zgromadzone największe skarby Egiptu. Będzie je można zwiedzać najwcześniej za pięć lat.

Ramzes II był jednym z najpotężniejszych władców Egiptu. Panował przez 67 lat w XIII w. p.n.e. Korzystając z królewskich przywilejów poślubił przez ten czas 6-7 kobiet i miał niezliczoną armię konkubin. W efekcie urodziło mu się około 200 dzieci. Postawił liczne budowle, z których najsłynniejszą jest świątynia grobowa władcy w nekropoli tebańskiej zwana Ramesseum (zdjęcie). Przez wiele lat walczył z Hetytami z Azji Mniejszej o kontrolę nad Syrią. Najsłynniejszym epizodem tych zmagań była wielka bitwa rydwanów pod Kadesz.

Na Onecie można obejrzeć galerię zdjęć z przeprowadzki kolosa.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 25.08.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: