Centaur z Wielkiego Nowogrodu

Drewnianą figurkę przedstawiającą centaura znaleźli rosyjscy archeolodzy w Wielkim Nowogrodzie. Leżała ona w warstwie z XI wieku, niedaleko nowogrodzkiego Kremla.

Rzeźba przedstawia uzbrojonego w łuk mężczyznę z brodą i złoconymi kopytami zamiast stóp. Figurka jest złamana w miejscu, w którym korpus człowieka przechodzi w grzbiet konia. Jej drugiej części nie znaleziono.

Jest to pierwsza rzeźba centaura odkryta w Rosji. Uczeni zastanawiają się nad jej przeznaczeniem. Być może była dziecięcą zabawką, ale dotychczas znajdowane zabawki nie miały złoceń.

Na podstawie depeszy agencji Interfax.

Leżący nad rzeką Wołchow Wielki Nowogród jest nasłynniejszym stanowiskiem archeologicznym w Rosji. Zawdzięcza to dobrze zachowanym w podmokłym gruncie pozostałościom średniowiecznego miasta. Archeolodzy prowadzą w nim wykopaliska od 1929 r. Do najsłynniejszych znalezisk należą pokryte drewnianą nawierzchnią ulice, pozostałości drewnianych domów, manuskrypty na korze brzozowej (prawie tysiąc!), woskowe tabliczki do pisania oraz liczne przedmioty ze skóry. Nowogród słynął również z niezwykle pięknych ikon (na zdjęciu jedna z nich pochodząca prawdopodobnie z XII wieku).

Powstał w IX wieku. Szybko stał się drugim co do ważności grodem na Rusi (ustępował jedynie Kijowowi) i bardzo ważnym ośrodkiem handlowym. W 1136 roku został stolicą niezależnej republiki, która zajmowała znaczną część północnej Rusi. Nowogrodzcy kupcy handlowali m.in. z miastami niemieckimi i Konstantynopolem.

W latach 70. XV wieku Nowogród uległ Moskwie, a sto lat później Iwan IV Groźny spustoszył miasto i zmasakrował jego ludność. Po odbudowie nie odzyskało dawnego znaczenia.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 17.08.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s