Niezwykłe odkrycia w sanktuarium w Perperikon

Bułgarscy archeolodzy odsłonili w antycznym sanktuarium w Perperikon pozostałości gigantycznej świątyni pięć razy większej od ateńskiego Akropolu – podała Sofia News Agency.

Świątynia pochodzi z epoki brązu i jest największą na Bałkanach. Samo sanktuarium jest rozrzucone na powierzchni 7,5 kilometra kwadratowego i zajmuje cały szczyt góry Perperikon w południowej Bułgarii. Jest pierwszym takim kompleksem odkrytym na Bałkanach.

Archeolodzy znaleźli także brązowy krzyż z IX-X w. n.e. z ukrytymi w środku relikwiami Świętego Krzyża, które świetnie się zachowały dzięki hermetycznemu zamknięciu. To pierwszy przypadek odkrycia w Bułgarii fragmentów krzyża, na którym miał umrzeć Jezus. Prawdziwość takich relikwii jest jednak bardzo wątpliwa.

Bułgarscy naukowcy twierdzą, że znaleziona na Perperikon ceramika jest podobna do pochodzącej z Troi, co wzmacnia tezę o pochodzeniu jej założycieli z Tracji. Niestety Sofia News Agency nie uściśla, o której Troi mówią bułgarscy naukowcy, ani z jakiego okresu pochodzi znaleziona ceramika. Miasto nazywane przez nas Troją było zamieszkane z przerwami od ok. 2900 r. p.n.e. aż do końca Cesarstwa Rzymskiego. W tym czasie kilka razy zmieniali się jego mieszkańcy.

Moje poważne wątpliwości budzi informacja, że odkryta świątynia jest pięć razy większa od Akropolu. Podejrzewam, że bułgarskiej agencji chodziło o Partenon, znajdującą się na Akropolu świątynię Ateny.

Najstarsze ślady ludzkiej działalności na górze Perperikon pochodzą z VI-V tysiąclecia p.n.e. Sanktuarium powstało w połowie II tysiąclecia p.n.e. Zdaniem naukowców było najpewniej poświęcone Dionizosowi. Na Perperikon znajdowała się też wyrocznia. W czasach cesarstwa rzymskiego sanktuarium przekształciło się w miasto, a pogańskie kulty ustąpiły chrześcijaństwu. W średniowieczu miasto było wiele razy niszczone i przejmowane. W połowie XIII w. zostało całkowicie opuszczone.

Galeria zdjęć z Perperikon.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.07.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s