Jak Anglosasi zdominowali Brytanię

W połowie V w. n.e. w Brytanii wylądowali Anglowie i Sasi – Germanie pochodzący z terenów dzisiejszej Holandii, Danii i północnych Niemiec. W stosunku do miejscowej ludności (ok. 2 mln częściowo zromanizowanych Celtów) nie było ich wielu (zapewne kilkadziesiąt tysięcy), ale to oni zdominowali wyspę. Jak do tego doszło wyjaśnili brytyjscy naukowcy.

Jak stwierdzili w ciągu 15 pokoleń ponad połowa mieszkańców wyspy miała już germańskie geny. Zdaniem naukowców anglosaska elita – dzięki swojej wojskowej i ekonomicznej wyższości nad tubylcami – miała więcej dzieci, które dożywały dorosłego wieku. Co więcej Anglosasi wprowadzili swoisty system „apartheidu” uniemożliwiając ludności celtyckiej zawieranie związków małżeńskich z Anglosasami. Pozycja prawna Brytów była niższa niż Anglosasów. Wergild (pieniężne zadośćuczynienie) za zabicie Anglosasa był kilka razy wyższy niż za tubylca. Pochówki wyraźnie wskazują, że Brytowie znacznie ustępowali majątkowo germańskiej elicie.

– W efekcie Brytania została kulturalnie i genetycznie zgermanizowana – oceniają naukowcy. Celtowie przetrwali jedynie w oddalonych od centrum wyspy rejonach: Walii, Szkocji i Kaledonii. Część Brytów uszła przed Anglosasami na kontynent i zamieszkała na terenach zwanych obecnie Bretonią.

Wyniki badań naukowcy opublikowali w Proceedings of the Royal Society B. Ja skorzystałem z depeszy SAPA-AFP.

W V w. germańskie plemiona opanowały prawie całe Cesarstwo Zachodniorzymskie, którego Brytania była częścią do 410 r. Plemiona te liczyły zazwyczaj po kilkadziesiąt-sto kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Swoją potęgę zawdzięczały temu, że w zasadzie wszyscy mężczyźni byli wojownikami, podczas gdy mieszkańcy Imperium nie garnęli się do wojska. Jednak tylko w Brytanii element germański zdominował tubylców. We Francji, Hiszpanii i Włoszech Germanie z czasem wtopili się w miejscową romańską ludność.

Na zdjęciu: Hełm anglosaskiego wielmoży (może króla) z pierwszej połowy VII w. znaleziony w Sutton Hoo.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.07.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s