Nowa książka o Çatal Höyük

„Çatalhöyük – The Story of the Leopard” („Çatal Höyük – Opowieść o Leopardzie”) – taki tytuł nosi książka brytyjskiego archeologa dr. Iana Hoddera opisująca wyniki wykopalisk w jednej z najstarszych ludzkich osad, odkrytej w południowej Turcji w 1957 r. Brytyjczyk od 13 lat nadzorował wykopaliska w Çatal Höyük. W Polsce jest znany z książki „Czytanie przyszłości”.

Çatal Höyük było zamieszkane mniej więcej w latach 7000-5600 p.n.e. i jak na te czasy było ogromną osadą. Na powierzchni 13 ha żyło 5000 ludzi. Cała osada przypominała pueblo – ustawione ciasno domy łączyły się ścianami i wejść do nich można było tylko przez dachy (rekonstrukcja).

Elementem przewodnim 295-stronnicowej pracy jest tajemnica leopardów. Są one często przedstawiane na wykonanych przez mieszkańców Çatal Höyük malunkach, ale wśród 600 000 znalezionych na tym stanowisku kości, nie było ani jednej należącej do tego kota. Wskazuje to, że najwyraźniej leopard był uważany za święte zwierzę.

Hodder zajmuje się również kwestią pozycji kobiet wśród mieszkańców Çatal Höyük. Jego zdaniem przedstawicielki płci pięknej były równe mężczyznom, a nie ważniejsze od nich, jak dotąd sądzono, głównie z powodu licznych posążków Bogini Matki (zdjęcie).

Polskiego wydania pewno się nie doczekamy. Angielskie ukazało się w styczniu tego roku, ale jeszcze nikt w Polsce o nim nie informował, więc pozwoliłem sobie podać tę trochę nieświeżą wieść ;) na podstawie Turkish Daily News.

W Çatal Höyük kopią też Polacy z UAM.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.07.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s