Grobowiec matki Tutenchamona?

Kilka dni temu pisałem o otwarciu ostatniego sarkofagu z odkrytego niedawno w Dolinie Królów grobowca KV 63 („Grobowiec bez mumii”). Stwierdziłem wówczas, że naukowcy nie mają pojęcia czyj był to grobowiec. Mają jednak pewną teorię.

Zahi Hawass, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, wierzy, że grobowiec został wykuty dla matki słynnego Tutenchamona, królowej Kija. Co prawda nie ma żadnych dowodów na poparcie tej tezy, ale pewne poszlaki są.

KV 63 wykonano najpewniej pod koniec panowania XVIII dynastii, czyli w czasach Tutenchamona. Jego grobowiec znajduje się tuż obok, a jest możliwe, że władca kazał go wykuć w pobliżu grobowca matki. Najciekawszą poszlaką jest jednak portret kobiety na jednym z sarkofagów (zdjęcie). Zdaniem Hawassa jest ona bardzo podobna do Tutenchamona (zdjęcie).

Sprawa jest jednak bardzo skomplikowana, gdyż nie ma dowodów na to, że to Kija, żona słynnego faraona-heretyka Echnatona, była matką Tutenchamona. Część egiptologów uważa, że młodziutki faraon był synem Amenhotepa III (ojca Echnatona) i którejś z jego żon.

Otto Schaden, szef zespołu, który odkrył KV-63 nie wierzy w hipotezę Hawassa. Podkreśla, że na razie nie znaleziono nic, co wskazywałoby, że grobowiec należał do członka rodziny królewskiej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.07.2006.

Komentarze 3 to “Grobowiec matki Tutenchamona?”

  1. Oglądałam ten program w TV :D

  2. To był grobowiec żony Tutenchamona!! :P

  3. wcale nie to było miejsce gdzie mumifikowali Tutenchamona a w znalezionych słojach były jego wnętrzności

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: