Grobowiec bez mumii

Archeolodzy otworzyli ostatni sarkofag z siedmiu znalezionych w odkrytym niedawno grobowcu (KV 63) w egipskiej Dolinie Królów. Zamiast mumii, na którą bardzo liczyli, znaleźli w nim kwiaty i duże naszyjniki. W zbadanych wcześniej sarkofagach były tylko pozostałości ceramiki, bandaże i inne materiały używane podczas mumifikacji. W jednym sarkofagu wśród doskonale zachowanych poduszek archeolodzy znaleźli małą złota trumienkę, niestety pustą.

Na grobowiec amerykańscy archeolodzy natrafili przypadkowo. Znajduje się on na dnie kilkumetrowego szybu zaraz obok słynnego grobowca króla Tutenchamona (KV 62). Pełen skarbów, nietknięty przez rabusiów, grobowiec Tutenchamona odkrył w 1922 r. Howard Carter.

W leżącej niedaleko Teb Dolinie Królów chowano faraonów z XVIII, XIX i XX dynastii, które władały Egiptem około 3500-3100 lat temu. Odkryto w niej wiele grobowców, ale od 1922 r. aż do teraz żadnego.

Archeolodzy nie mają pojęcia do kogo należał grobowiec. Liczą, że dalsze badania pozwolą znaleźć jakiś ślad. Ich zdaniem najbardziej prawdopodobne jest, że w grobowcu pochowano matkę Tutenchamona, ale niestety nie ma pewności kim była jego matka.

Więcej w depeszy AFP na Yahoo.

Zdjęcia grobowca i znalezionych przedmiotów (1 i 2).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.06.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: