Ziarna sprzed 11 000 lat, czyli jak powstało rolnictwo

120 000 ziaren dzikiego owsa i 260 000 dzikiego jęczmienia znaleźli archeolodzy z izraelskiego uniwersytetu Bar-Ilan w Gilgal niedaleko Jerycha. Ziarna schowano 11 000 lat temu, czyli w czasach, gdy ludzie dopiero eksperymentowali z uprawianiem roślin.

Odkrywcy, dr Ehud Weiss, dr Anat Hartmann i prof. Mordechai Kislev, twierdzą, że znalezisko jest dowodem na zupełnie inne początki rolnictwa niż dotąd sądzono. Ich zdaniem jego pojawienie się nie było wynikiem genialnego odkrycia jednej społeczności, ale efektem eksperymentów podejmowanych przez wiele grup ludzi, które metodą prób i błędów starały się przystosować różne dzikie rośliny do uprawiania. Izraelscy naukowcy sądzą, że część tych prób mogła być podejmowana wcześniej niż dotąd uważaliśmy.

Naukowcy przeanalizowali dane archeobotaniczne z wielu stanowisk na Bliskim Wschodzie, by dowiedzieć się więcej o tych próbach. Ustalili, że ludzie eksperymentowali z wieloma roślinami, ale część prób zakończyła się niepowodzeniem i niektóre rośliny zostały porzucone na kilka tysięcy lat (np. owies, który został ostatecznie udomowiony w Europie).

Zdaniem naukowców znalezione w Gilgal ziarna są właśnie efektem prób udomowienia dzikich roślin. Ma o tym świadczyć wielka ilość znalezionych ziaren.

Ten sam zespół naukowców znalazł w Gilgal udomowione figi sprzed 11 000 lat, o czym poinformował niecałe 2 tygodnie temu.

Na podstawie Jerusalem Post.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.06.2006.

Komentarze 2 to “Ziarna sprzed 11 000 lat, czyli jak powstało rolnictwo”

  1. […] że możliwe, iż cieszący się dużą ilością wolnego czasu łowcy-zbieracze zaczęli eksperymentować z uprawą roślin nie po to, by mieć więcej jedzenia, ale żeby mieć jeszcze więcej wolnego czasu. W końcu […]

  2. […] że możliwe, iż cieszący się dużą ilością wolnego czasu łowcy-zbieracze zaczęli eksperymentować z uprawą roślin nie po to, by mieć więcej jedzenia, ale żeby mieć jeszcze więcej wolnego czasu. W końcu […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s