Unikalny miecz znaleziony na strychu

Niewiele brakowało, a wyjątkowy anglosaski miecz z VII w. n.e. wylądowałby na śmietniku. Znajdował się on w starej walizce na strychu domu, w którym mieszkał archeolog Brian Hope-Taylor. Po jego śmierci robotnicy, którzy sprzątali dom, uznali pordzewiały kawałek metalu za kompletnie bezwartościowy. Na szczęście w domu pojawili się dawni studenci profesora, którzy przyszli na wieść o wyprzedaży książek swego nauczyciela. Ocalony miecz powędrował do laboratorium na serię testów.

Okazało się, że jest to jedyny dotąd znaleziony w Brytanii miecz wykonany techniką dziwerowania (ang. pattern-welding). Polega ona na skuwaniu razem kilku kawałków żelaza o różnej zawartości węgla, w wyniku czego miecz staje się bardziej elastyczny i dzięki temu wytrzymalszy. W podobny sposób wytwarzano słynną stal damasceńską. Takie miecze były w VII w. szalenie drogie i rzadkie. Co więcej, znaleziony miecz nie ma odpowiednika na świecie, gdyż wykonano go z sześciu warstw żelaza, podczas gdy zazwyczaj przy technice dziwerowania używano tylko czterech warstw.

Hope-Taylor znalazł miecz w 1960 r. podczas wykopalisk w zamku Bamburgh w Northumberland (północna Anglia). Broń wykonano dla jednego z anglosaskich królów. – Nie mieliśmy pojęcia, że będzie taki wyjątkowy – powiedział Paul Gething z Bamburgh Research Project. Broń można podziwiać na zamku Bamburgh, dawnej stolicy anglosaskiego królestwa Northumbrii.

Na podstawie Telegraph.co.uk i BBC.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.06.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: