Dentystyczna makabra w prekolumbijskim Meksyku

Naukowcy znaleźli w środkowym Meksyku pochówek sprzed 4500 lat, a w nim fragment czaszki mężczyzny ze startymi górnymi przednimi zębami (zdjęcie). – Dzięki temu mógł nosić dla celów ceremonialnych zęby zwierzęcia, najpewniej wilka albo pantery – uważa Tricia Gabany-Guerrero z Uniwersytetu w Connecticut, która kieruje badaniami.

Znalezione zęby to najstarszy znany przykład zabiegu dentystycznego w Ameryce. Takie modyfikacje były dość częste w kulturze Majów, która jednak jest o około 2000 lat młodsza.

Mężczyzna miał około 28-32 lata. Zdaniem naukowców nie był w stanie gryźć startymi zębami, ale mimo to był dobrze odżywiony. Jego szczątki wskazują też, że nie musiał ciężko pracować, więc najpewniej był bardzo ważną osobą. Zęby były tak mocno starte, że odsłonięta została miazga i w dwóch zębach wdała się infekcja. Być może to było przyczyną śmierci mężczyzny.

Na podstawie AP i National Geographic.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.06.2006.

Komentarze 2 to “Dentystyczna makabra w prekolumbijskim Meksyku”

  1. Obawiam się, że to nie jest wiarygodna wiadomość. James Chatters nie jest znany jako odontolog, to biznesmen, właściciel firmy Applied Paleoscience, który od czasu do czasu publikuje coś w stylu „A paleoscience approach to estimating effects of climatic warming on salmonid fisheries of the Columbia River basin”. Fotografia wygląda bardzo podejrzanie, z zębów szczęki tylko marne resztki i nic tak naprawdę nie widać. Jest to typowa historyjka dla prasy oparta na bardzo kruchych podstawach, ale odpowiednio barwna i pobudzająca wyobraźnię.

  2. kurde o co hodzi

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s