Co dają archeologom i historykom komputery i cyfrowe zdjęcia
Ukazało się właśnie kilka tekstów o wykorzystaniu współczesnych technik komputerowych i cyfrowych dla badań historycznych.
Serwis Newswise napisał o wykorzystaniu grafiki 3D do odtwarzania dawnych miejsc i przedmiotów. Autor artykułu podkreśla wątpliwości specjalistów, dotyczące możliwości zgodnego z prawdą odtworzenia części szczegółów. Zazwyczaj przy rekonstrukcji konieczne jest posługiwanie się założeniami i przypuszczeniami, gdyż nie wszystkie detale są znane. To powoduje, że rekonstrukcja może być niecałkiem wierna i wprowadzać w błąd.
Artykuł opisuje też wykorzystywanie grafiki 3D do robienia trójwymiarowych wirtualnych kopii badanych artefaktów. W odróżnieniu od prawdziwego artefaktu, taka kopia może być rozsyłana do specjalistów na całym świecie. Wielkie korzyści nauce może dać digitalizacja zbiorów znajdujących się w światowych muzeach.
Artykuł został zilustrowany robiącą wrażenie cyfrową rekonstrukcją indiańskiej chaty. Więcej na ten temat będzie można przeczytać w najnowszym Nature.
Ze swojej strony mogę dodać, że nawet zwykłe cyfrowe zdjęcia dają ogromne możliwości. Egiptolog prof. Włodzimierz Godlewski z UW wspominał mi ostatnio, jak teraz łatwo współpracuje się ze specjalistami z różnych krajów, właśnie dzięki internetowi i cyfrowym zdjęciom. Myślę też, że przytaczany w artykule problem braku pełnej wierności komputerowych rekonstrukcji jest trochę przesadzony. Przecież identyczne kłopoty dotyczą zwykłych rysunkowych rekonstrukcji robionych od ponad stu lat i często wywołujących zażarte dysputy specjalistów.
No i jak na zawołanie wspaniały dowód na korzyści z digitalizacji zbiorów przyniosła właśnie agencja AP. Brytyjscy naukowcy z Unwersytetu w Manchesterze chcą odtworzyć pisarski dorobek Majmonidesa, żydowskiego filozofa z XII w. Jakieś 300 tys. drobnych fragmentów jego prac jest rozrzuconych po całym świecie. Brytyjczycy planują we współpracy z naukowcami z innych państw sfotografować bezcenne skrawki i złożyć ze zdjęć cyfrową kopię manuskryptów.
Trochę inny sposób wykorzystania nowoczesnych technologii znaleźli Włosi. W ramach projektu Agamemnon chcą stworzyć interaktywny system multimedialny, który będzie dostarczał tekst, filmy, dźwięki i obrazy z trójwymiarowymi rekonstrukcjami na telefony komórkowe turystów zwiedzających zabytki. Prawda, że przyszłość zapowiada się całkiem miło? :). Więcej na ten temat tutaj.