Dlaczego Homo sapiens podbili świat

Bo w wyniku technologicznej rewolucji 60-80 tys. lat temu zaczęli się szybko rozmnażać i musieli szukać nowych terenów łowieckich – odpowiada profesor Paul Mellars z Cambridge w opublikowanym wczoraj artykule.

Zdaniem Mellarsa główną przyczyną nagłej rewolucji technologicznej były duże wahania w opadach w Afryce subsaharyjskiej, które wystąpiły w tym okresie. Dotknęło to szczególnie mieszkańców bardziej suchych terenów, którzy musieli dostosować się do pogorszonych warunków życia, a jak powszechnie wiadomo potrzeba jest matką wynalazków. Pewien wpływ mogły też mieć klimatyczne efekty supereksplozji wulkanu Mount Toba w Indonezji 73 tys. lat temu.

Rewolucja polegała na wynalezieniu doskonalszych kamiennych narzędzi, lepszych metod czyszczenia zwierzęcych skór i co najważniejsze miotanej broni – oszczepów i łuków. Tak wyposażeni homo sapiens dużo łatwiej zdobywali jedzenie i mała populacja zaczęła błyskawicznie rosnąć. Wkrótce w Afryce zrobiło się trochę ciasno (jak na ówczesne standardy) i homo sapiens ruszyli na podbój innych kontynentów.

W tym samym czasie pojawiła się też abstrakcyjna sztuka (tak przynajmniej sugerują najstarsze znane paciorki) i być może mowa.

Na podstawie The Independent i National Geographic.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.06.2006.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: