Dlaczego Homo sapiens podbili świat
Bo w wyniku technologicznej rewolucji 60-80 tys. lat temu zaczęli się szybko rozmnażać i musieli szukać nowych terenów łowieckich – odpowiada profesor Paul Mellars z Cambridge w opublikowanym wczoraj artykule.
Zdaniem Mellarsa główną przyczyną nagłej rewolucji technologicznej były duże wahania w opadach w Afryce subsaharyjskiej, które wystąpiły w tym okresie. Dotknęło to szczególnie mieszkańców bardziej suchych terenów, którzy musieli dostosować się do pogorszonych warunków życia, a jak powszechnie wiadomo potrzeba jest matką wynalazków. Pewien wpływ mogły też mieć klimatyczne efekty supereksplozji wulkanu Mount Toba w Indonezji 73 tys. lat temu.
Rewolucja polegała na wynalezieniu doskonalszych kamiennych narzędzi, lepszych metod czyszczenia zwierzęcych skór i co najważniejsze miotanej broni – oszczepów i łuków. Tak wyposażeni homo sapiens dużo łatwiej zdobywali jedzenie i mała populacja zaczęła błyskawicznie rosnąć. Wkrótce w Afryce zrobiło się trochę ciasno (jak na ówczesne standardy) i homo sapiens ruszyli na podbój innych kontynentów.
W tym samym czasie pojawiła się też abstrakcyjna sztuka (tak przynajmniej sugerują najstarsze znane paciorki) i być może mowa.
Na podstawie The Independent i National Geographic.